Technologia bala okrągłego (cylindrowanego)
W oferowanych przez nas domach wykorzystywane są mieszane gatunki iglaste - sosna i świerk o naturalnej wilgotności 85-90%. Gęstość drewna sosny i świerku jest praktycznie jednakowa.
Rzadziej używany jest modrzew lub cedr jako surowieć dla konstrukcji drewnianej.
Drewno jest żywym materiałem i z tym trzeba się liczyć zarówno podczas budowy, jak i w trakcie eksploatacji. Zazwyczaj jest ono cięte zimą, choć wykorzystujemy również drewno pozyskiwane w okresie letnim. Niezależnie od tego dom należy zostawić do wyschnięcia w naturalnych warunkach przez 3-12 miesiące. Jednak to nie przeszkadza w pracach wykończeniowych.
Z upływem czasu konstrukcja wyschnie i wszystkie bale stają jednakowo mocne i praktycznie nie różnią się od siebie. Trzeba być przygotowanym na to, że pierwsze kilka lat na powierzchni bali będą widoczne krople smoły. Jest to naturalny proces schnięcia drzewa. Bardzo ważnym elementem jest *skurczenie* domu. Proces ten może trwać nawet do trzech lat, po czym zmiany w pionie zanikają. Większość, oczywiście, nie chce czekać trzy lata, a dopiero potem przystępować do prac wykończeniowych.
Istnieją ogólne zasady, dotyczące montażu różnego rodzaju materiałów i konstrukcji w ścianach z brusów i bali drewnianych. Np. podczas montażu drzwi trzeba przewidzieć możliwość *ślizgania*. W miejscu montażu okna/drzwi w sztorcu bali robi się otwór, w który montuje się ślizg i mocuje się do okna/drzwi, nie mocując jej bezpośrednio do bala. Z góry otworu dla okna/drzwi należy zostawić przestrzeń i wykończyć narożnikiem lub opaską.
Podczas skurczenia ściana posuwa się do dołu, ślizga po belce, okna/drzwi nie ulegają przy tym żadnym oddziaływaniom mechanicznym. Podczas montażu okien i drzwi, nawet po wyschnięciu konstrukcji, należy zostawić luźną przestrzeń (u góry). Np. okno o wysokości 1,5m potrzebuje przestrzeni 11cm, a drzwi standardowe - 15 cm.
Wszelkie kolumny, filary, słupy, słupki, podpory itp., powiązane z główną konstrukcją domu powinny mieć odpowiednie narzędzia, pozwalające na obniżanie kolumny razem z domem. Trzeba wiedzieć, ze drzewo w pionie jest mniej podatne na kurczenie się, niż w poziomie. Dla kompensacji różnicy skurczenia potrzebne są odpowiednie regulatory. W narożnikach konstrukcji domu na końcu bal wierci się otwór, w który montuje się mechanizm gwintowy. Pozwala on ściągać budynek po kątach podczas schnięcia i nie pozwala mu deformować się.
Minimalną średnicę bali można obliczyć w następujący sposób: na każdy stopień poniżej zera - 0,8cm średnicy bali lub grubości brusa. W ten sposób ściana z bali drewnianych okrągłych o średnicy 22cm wytrzymuje temperaturę -27,5 stopni Celsjusza bez dodatkowego ocieplenia.
Żeby bale szczelnie przylegały do siebie, najpierw frezuje się je od spodu, a potem wkłada się uszczelniacz. Między sobą bale łączą się za pomocą kołków drewnianych co 1-1,5 m, żeby zapobiec "wyjściu" bala ze ściany.
Dopuszczalne są szczeliny w zamkach między balami i w narożnikach nawet do kilku centymetrów. Jest to zjawisko naturalne dla drewna o naturalnej wilgotności.
Bardzo ważnym etapem wykończenia jest dokładne uszczelnienie konstrukcji.Niewykonanie tego etapu w należny sposób powoduje nieszczelność konstrukcji,wywiewanie ciepła z domu,zimno w domu,dodatkowe wydatki na ogrzewanie. Początkowe uszczelnienie wykonuje się pod czas układania bali. Później,kiedy konstrukcja częściowo wyschnie,po upływie kilka miesięcy, całość gruntownie uszczelnia się jeszcze raz,ponieważ drzewo schnie, kurczy się i mogą powstać szczeliny.
Po włączeniu centralnego ogrzewania,konstrukcja drewniana zaczyna schnąć w przyspieszonym trybie ,drzewo dodatkowo oddaje swoja wilgoć,więc,trzeba być przygotowanym na to,iż w niektórych miejscach konstrukcja drewniana będzie potrzebowała końcowego uszczelnienia.
Dla tego,żeby uniknąć nierównomiernego schnięcia konstrukcji i nadmiernego pęknięcia bala, ogrzewanie trzeba podtrzymywać na plusie ok.17 stopni Celsiusza w całym domu.Ten tryb pozwoli uniknąć gwałtownej różnicy temperatur w pomieszczeniach i nagłego schnięcie drzewa.
Jednym z materiałów wykorzystywanych do uszczelniania między balami jest lniana taśma uszczelniająca. Produkowana jest ze 100% naturalnego lnu o wysokim stopniu oczyszczenia.Również często jest używana juta jako uszczelniacz.Pod wieloma względami jest lepsza od lnu.
Ważnym etapem wykończenia domu jest czyszczenie ścian drewnianych. W trakcie prac montażowych, a także długiej przerwy technologicznej drewno brudzi się i traci swój kolor, co oczywiście wpływa negatywnie na wygląd.
Podczas wykończenia ściany potrzebują dokładnego czyszczenia i szlifowania. Później, żeby podkreślić piękno koloru i kształt drewna, impregnuje się je odpowiednimi środkami - bezbarwnymi i kolorowymi.
Z czasem szczeliny stają się mniejsze, np. jeżeli mamy szczelinę o wielkości 1 cm, to prawie z pewnością można założyć, że za 2-3 lata wielkość tej szczeliny będzie wynosić 1mm. Aby zmniejszyć powstawanie szczelin należy podtrzymywać odpowiednią temperaturę wewnątrz domu. Po upływie 3-4 lat od rozpoczęcia eksploatacji domu prawdopodobieństwo powstania szczelin jest równe zero.
Szczeliny w konstrukcjach drewnianych można również uszczelniać hermetykami, przeznaczonymi dla drewna. Dla wykończenia wykorzystywane są m.in. hermetyki akrylowe. Wysoka plastyczność pozwala temu rodzajowi hermetyków poruszać się razem z drzewem bez pękania. Oprócz tego uszczelniacz akrylowy zmniejsza utratę ciepła i nie utrudnia naturalnej wentylacji.
Jednym z dekoracyjnych materiałów wykończenia szwów są jutowe i lniane liny, które jednocześnie pełnią funkcję dodatkowego uszczelniania.
Konstrukcja z bala cylindrowanego jest optymalnym połączeniem parametrów - cena i jakość.
Technologia bala klejonego
Materiałem dla produkcji domów naszym klientom jest sosna, rosnąca w Północnym regionie Finlandii. Jest surowcem wyjątkowym pod względem odporności na niskie temperatury i współczynnika przenikania ciepła. Rzadziej są używane świerk,cedr i modrzew.Technologia produkcji bala składa się s kilku etapów.
Z początku konar jest cięty na deski na wymiar, które są gruntownie suszone (w przeciwieństwie do bali okrągłych deski wysuszyć jest znacznie prościej), dlatego ich wilgotność jest znacząco niższa. Potem następuje kontrola jakości.
Uszkodzone obszary są wycinane, reszta - łączona za pomocą mini-kołków.
Deski są suszone, impregnowane antyseptykami i antypirenami(środkami przeciwpożarowymi).
Z tych rzetelnie wysuszonych, dokładnie heblowanych, segregowanych i składanych po kawałkach desek, które nazywane są lamelami, na odpowiednich maszynach pod ciśnieniem skleja się bala.
Lameli może być od 2 do 5. To stwarza możliwość produkcji grubych bali klejonych, maksymalna szerokość sięga 260 mm, a wysokość - 260 mm.
![]() |
|
![]() |
|
Klejowy system, który jest wykorzystany podczas produkcji nie zawiera aldehydu mrówkowego, toluenu, metali ciężkich ani innych toksycznych związków chemicznych. Odpowiada Unijnym Normom Bezpieczeństwa (dyrektywa Unii Europejskiej EU-79/769/EEC,cz.1, dz.29), ma pozwolenie na wykorzystanie w produkcji wyrobów, znajdujących się w bezpośrednim kontakcie z produktami spożywczymi.
Końcowym etapem jest produkowanie drewnianych elementów domu według projektu-w balach zamówionego przekroju - wycinanie zamków,frez,otworów pod elektrykę, cięcie bali na wymiar,a także,w opcji wykończenia *pod klucz* - produkcja schodów,tarasów,balkonów,podbitki,elementów wykończenia wnętrz(boazeria) itd.
Bal klejony jest bardziej wytrzymały w porównaniu ze zwykłym balem prostokątnym. Przy zmianie wilgotności nie zmienia swojego kształtu, nie krzywi się.
Bal klejony, strugany i profilowany, pod względem termoizolacji i przepuszczalności powietrza, a także szczelności łącza ma przewagę nad balem okrągłym. Frezy i grzebienie wzdłuż bali sztywno łączą bale w ścianie z balami powyżej i poniżej. Uszczelniacz nie jest potrzebny, ściany także nie potrzebują wykończenia.
Bal klejony nie zmienia swego kształtu podczas eksploatacji, ma bardzo małe *skurczenie* (2-3 razy mniej, niż np. przy balu okrągłym).
Bal klejony nie pęka, cechuje się wysoką jakością powierzchni.
Surowa zasady i przepisy fińskiego drewnianego przemysłu gwarantują i bez tego bardzo wysokie ekologiczne parametry drewnianych konstrukcji.Ogromne doświadczenie i jakość produkcji Finów nie potrzebuje dodatkowych rekomendacji.
Właśnie, taką produkcję polecamy Państwu.
Technologia bala ciosanego ręcznie
Technologia produkcji bala ciosanego jest podobna do produkcji bala cylindrowanego.Różnica polega na tym,iż wszelkie prace wykonywane są ręcznie.Bal nie jest dokładnie wycylindrowany,ponieważ obróbka odbywa się ręcznie elektrostrugami.Zamki, półzamki i frezy wycinają siekierami,piłami spalinowymi.
Konstrukcje drewniane produkuje się w średnicach bala od 22cm do 50cm i więcej.
Wykończenie konstrukcji z bala ciosanego jest podobne do technologii wykończenia bala cylindrowanego.Kształt bala ciosanego nie tak dokładny jak bala cylindrowanego,ale to,właśnie,nadaje konstrukcji swój niepowtarzalny urok.
Pod względem pracochłonności znajduje się na drugim miejscu.Mniej czasu potrzebuje produkcja konstrukcji z bala cylindrowanego,więcej - z bala klejonego.