Budując dach dla bani , należy pamiętać o jego izolacji, ponieważ będzie on stale narażony na podwyższoną temperaturę i parę .Bez dobrze zrobionej izolacji w czasie zimy będzie powstawał kondensat i wilgoć, powodując nieodwracalne szkody konstrukcji .
Można izolować konstrukcję więźby dachowej na trzy sposoby – nad więźbą, pod więźbą i między krokwiami.
Ostatni sposób jest łatwym w wykonaniu i potrzebuje najmniej czasu. Mocowanie izolacji między krokwiami ma być wykonane szczelnie, bez szpar.
Dla izolacji wykorzystują zazwyczaj wełną mineralną – jest rozpowszechnionym materiałem izolacyjnym, jest niedroga i uważana za ekologicznie czysty materiał.
Można również ocieplać styropianem – na odmianę od wełny mineralnej jest łatwopalnym i ma gorsze parametry ekologiczne.
Oprócz ciepło izolacji, pod czas montażu więźby na banię trzeba pamiętać o jej wentylacji i odprowadzeniu pary i wilgoci ze strychu.
Są dwa rodzaje konstrukcji więźby dla bani – ze strychem i bez niego.
W przypadku konstrukcji dachu z poddaszem trzeba dobrze izolować strop.
W przypadku konstrukcji dachu bez poddasza sufit i dach jest jednym całym, robi się jednospadowym i powierzchnia bani zazwyczaj nie przekracza wiecie niż 15 – 20m2.
Przy większej powierzchni pomieszczenia bani wykonuje się wzmocniona dwuspadowa konstrukcji więźby.
Każda z w/w konstrukcji dachu ma swoje zalety :
- dach z poddaszem zapewnia najlepsze wygląd i bardziej efektywną izolację termiczną , co jest szczególnie przydatne, biorąc pod uwagę fakt , że najbardziej intensywnie wykorzystywane bani wypada na okres zimowy .
- dachy bez poddasza są najlepszym rozwiązaniem dla tak zwanej letniej bani , która często używana w okresie letnim .
Przy podejmowaniu decyzji o tym, jak zrobić dach dla bani , należy również wziąć pod uwagę , że jej nachylenie zależy z jakiego materiału będzie pokrycie dachu . Dla dachówką wymagany kąt nachylenia kolo 20 stopni , dla gontu – do kolo 30 ° , nachylenie dachu z dachówką bitumiczną - można 5 ° .
W przypadku dachu bez strychu , jego nachylenie, niezależnie od pokrycia dachowego może nie przekraczać 10 °.